Kıbrıs - Girne
0

.Net ve .Com Domainleri Arasındaki Fark Nedir?

.Net ve .Com Domainleri Arasındaki Fark Nedir?

.net ve .com arasındaki farkları bilmek ister misiniz? Alan adınız, web sitenizin URL’sinin, insanların erişmek için tarayıcı çubuğuna yazdıkları bir parçasıdır. Web sitenizin ana bilgisayarında depolanan kaynaklardan istekte bulunabilir.

Bir İnternet alan adı, öncelikle web sitesinin adından ve bir uzantıdan oluşur.

Binlerce uzantı vardır, ancak en yaygın olanları .com ve .net’tir. Her ikisi de işletmeler için kullanılabilse de, her birinin onları diğerlerinden ayıran farklı bir amacı vardır.

Üst düzey etki alanları .com ve .net’in temel farklılıkları vardır. .com genellikle ticari amaçlar için kullanılırken, .net öncelikle web barındırma şirketleri tarafından kullanılmalıdır .

Bu yazıda alan adı uzantısı, .com ve .net arasındaki farklar, .com alan adı uzantısı ne zaman, .net alan adı uzantısı ne zaman kullanılır ve bu uzantıların SEO’ya etkisi anlatılacaktır.

.Net ve .Com: Fark Nedir?

Alan Adı Uzantısı Nedir?

Alan adlarını bilmeyen ziyaretçilerin IP adreslerini hatırlamaları zor olacaktır. IP adreslerinin yazılması ve ezberlenmesi de daha zor olacaktır.

İşletmenizin adıyla eşleşen bir alan adı kullanmak, ziyaretçilerin sitenizi çok daha kolay bulmasına, trafiğin ve marka bilinirliğinin artmasına neden olabileceğinden daha iyidir.

Alan adı uzantıları , üst düzey alanlar (TLD’ler) olarak da bilinir. Tipik olarak TLD, bir alan adının, adın son noktasından sonraki kısmıdır.

Ziyaretçilerin, bir web sitesinin amacı hakkında alan adı uzantısından haberdar olma olasılığı daha yüksektir. Tahmin edebileceğiniz gibi, kullanımda olan .com, .net ve .org gibi çok çeşitli uzantılar vardır.

Her biri farklı bir amaca hizmet eden birkaç tür alan adı uzantısı vardır. .com ve .net dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan üst düzey alanlar, genel üst düzey alanlar (gTLD) olarak tanımlanır.

Günümüzde önemsiz hale gelseler de, .com “ticari”, .net ise “ağ” anlamına gelir.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve işletmeler, ticari olmayan kuruluşlar olduklarını göstermek için genellikle “kuruluş”tan türetilen .org uzantısını kullanır. Ancak sahip oldukları web sitesi türü ne olursa olsun herkes bu alan adlarını kullanabilir.

Sponsorlu üst düzey alanlar (sTLD’ler) gibi diğer bazı üst düzey alanlar (gTLD’ler) yalnızca belirli amaçlar için kullanılır. Örnekler arasında askeri kuruluşlar için .mil ve eğitim kurumları için .edu yer alır.

Ayrıca, gTLD’lerden ayrı, ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD’ler) adı verilen bir alan sınıfı da vardır. Ülke kodu TLD (ccTLD), Birleşik Krallık için .uk veya Hindistan için .in gibi bir şirketin veya web sitesinin menşe ülkesini belirtir.

Belirli bir ülkede ikamet ediyorsanız veya iş yapıyorsanız, ülke kodu üst düzey alan adı (ccTLD) kullanmanız gerekmez. Ancak, alan adı bir ccTLD içerdiğinde müşterilerin yerel bir işletme bulma olasılığı daha yüksektir.

.com ve .net – Alan Adı Uzantıları Arasındaki Farklar

Birçok kişi, .com ve .net’in birbirinin yerine geçebilen üst düzey alan adları olduğunu varsayar, çünkü bunlar genel üst düzey etki alanlarıdır.

Bir .com etki alanı uzantısı ile bir .net etki alanı uzantısı arasında seçim yapmak, farklılıkların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir.

Alan adı uzantıları arasındaki temel farklar şunlardır:

 • .com alan adı uzantısının yaygın olarak ürün ve hizmetleri temsil etmek için kullanılması, .net alan adı uzantısının ise ağ kelimesinden türetilmesi, bu alan adı uzantısının ağ teknolojilerinde uzmanlaşmış kuruluşlar için tasarlandığını göstermektedir.
 • Bir “.com” alan adı “ticari” bir alan adını temsil ederken, “.net” alan adı uzantısı bir “ağ” alan adını belirtir.
 • İş web platformları, e-ticaret mağazaları, kişisel web siteleri, bloglar ve diğer çeşitli genel kategoriler .com’a dahil edilirken, .net web barındırıcıları ve diğer internet servis sağlayıcıları için uygun bir uzantıdır.
 • RFC 1591’e göre .com alan adı uzantısı ticari kuruluşlar yani şirketler tarafından, .net alan adı uzantısı ise sadece şebeke servis sağlayıcıları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
 • Ticari alan adları söz konusu olduğunda, .com uzantısı en uygunken, teknoloji ile ilgili web siteleri için .net uzantısı en iyisidir.
 • .com uzantısı için yılda yaklaşık 8 ila 16 ABD Doları ve .net uzantısı için yılda yaklaşık 10 ila 15 ABD Doları arasında bir maliyet vardır.
 • Bir .com alan adı, işletme web siteniz için size güvenilirlik sağlarken, bir .net alan adı, web siteniz için bir alan adı almanızı kolaylaştırır.
 • Bir .com alan adı satın almanın maliyeti ve işinize en uygun olanı bulma süreci oldukça pahalıdır. Bir .net web sitesini pazarlamanın maliyeti, benzer işlevlere sahip bir .com sitesine kıyasla daha yüksek olacaktır.

.Com Alan Adı Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

.com alan adı uzantısı için başvuruların listesi aşağıdadır:

 • Profesyonel kuruluşlar, güvenilirliklerini göstermek için .com uzantısını kullanmalıdır.
 • Diğer popüler alan adı uzantılarıyla karşılaştırıldığında, bu uzantının hatırlanması daha kolaydır.
 • Oldukça tanınan bir uzantıdır ve güvenilir bir güvenilirlik ve profesyonellik işareti olarak kabul edilir.

.Net Domain Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

Aşağıdaki uygulamalar .net alan adı uzantısı ile kullanılabilir:

 • Ağ ile ilgili hizmetler, internet veritabanları, e-posta barındırma vb. sunuyorsanız, .net alan adını kullanmanız uygundur.
 • İşletmelerin, rakiplerinin kendi adlarına kullanmasını önlemek için markaları için bir .net alan adı uzantısı kaydettirmesi yaygındır.
 • Hız kontrolü web siteleri bu uzantı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu sayede kullanıcılar internet hızlarını gerçek zamanlı olarak takip edebilirler.
 • İşletme sahiplerinin çoğu, başka hiç kimsenin alan adları aracılığıyla itibarlarına zarar vermemesini sağlamak için hem .com hem de .net alan adı uzantısı satın almak istemektedir.

Hem .Com hem de .Net Uzantılarına mı ihtiyacınız var?

Web sitenizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız .com ve .net alan adlarını satın almayı düşünün. Sonuç olarak, rakiplerinizin sizinkine çok benzeyen bir alan adını edinme ve hatta bundan çıkar sağlama riskini azaltmış olursunuz.

Müşterileriniz işletmeniz.net yerine işletmeniz.com’u ziyaret ederse doğru sitede olduklarına inanabilirler.

Genellikle, bu tür saldırılar daha büyük web sitelerini hedefler. Kötü niyetli üçüncü taraf, size taklit siteyi sağlama karşılığında büyük miktarda para almakta ısrar edebilir.

Güvenliğin yanı sıra birden çok uzantıya sahip olarak web sitenize gelen trafiği artırabileceksiniz. Müşteri siteye .com alan adından değil de .net alan adından girse farketmez, aynı sayfaya yönlendirilir.

Hem .com hem de .net alan adı satın almanız gerekip gerekmediğini belirlemek için, bir etki alanı denetleyicisi kullanabilir ve mümkünse her ikisini de satın alabilirsiniz.

Ayrıca, iletişim bilgilerinize WHOIS arama servisleri aracılığıyla erişilebileceğini de bilmelisiniz. Kişisel bilgilerinizi korumak istiyorsanız, bir etki alanı gizlilik koruma sistemi uygulamayı düşünün.

Domain Uzantılarının SEO Üzerindeki Etkisi

SEO söz konusu olduğunda, .com uzantısı .net uzantısına göre herhangi bir doğal avantaj sunmaz. Hangi arama motorunu kullandığınız önemli değil, hepsi aynı yönergeleri takip ediyor.

Bununla birlikte, .com TLD’si güvenle ilişkilendirilir ve bu, bu soneke sahip web sitelerinin neden daha fazla trafik aldığını açıklayabilir.

Genel olarak, insanlar tüm büyük markaların bunu kullandığını bilirken, spam siteler genellikle kullanmaz, bu nedenle bir .com sitesi, farklı bir TLD’ye sahip bir sayfaya göre Google arama sonuçlarından daha fazla trafik alabilir.

Uzantıyı yalnızca ulusal SEO çabalarınıza uyguladığınızda, sitenizin sıralamasını etkiler. Bir ülke için resmi ülke kodu üst düzey alan adını (ccTLD) seçerseniz, yerel aramalarda sıralamanız yükselebilir.

Örneğin, şirketiniz Birleşik Krallık’ta bulunuyorsa ve web siteniz için .uk uzantısını kullanıyorsanız, web siteniz Birleşik Krallık’ta iyi bir sıralamaya sahip olacak ve daha fazla tıklama alacaktır.

Diğer İçeriklerimiz
Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar işaretlendi *