Kıbrıs - Girne
0

Google Adsense ve Vergi Beyanı Konusu

Google Adsense ve Vergi Beyanı Konusu

Yıllardır emek verdiğiniz, her gün üşenmeden girip makale yazdığınız bir blog sayfanız var, ya da ziyaretçilerinize sunduğunuz bazı hizmetleri içeren bir web sitesi, ve bu hizmetinizin karşılığında ziyaretçilerinize reklam görüntüleyerek bir maddi gelir elde etme beklentisi içerisindesiniz, hiç şüphesiz bu konuda rakipsiz ve de en güvenilir hizmet Google Adsense servisidir.

Eğer yeterince popüler bir site sahibi iseniz Google Adsense üzerinden kayda değer gelir elde edebilir hatta bu gelirle hayatınızı ikame edebilirsiniz. Buraya kadar her şey istediğimiz gibi, düzenli bir gelir elde edebileceğimiz muhteşem bir servis olan Google Adsense’den bahsettik, peki ya bu gelir karşısında devlete olan sorumluluğumuz hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Eğer hali hazırda Google Adsense servisini kullanıyorsanız, Ödemeler sayfanızda görünen toplamınız neyse banka hesabınıza hiç gecikmeden ve kesintiye uğramadan (Bazı illegal tıklamalara istinaden yapılan kesintiler hariç) yattığına şahit olursunuz, yani Google sizin adınıza bir kesinti yaparak bunu devlete vergi olarak ödemez, bu sorumluluk tamamen size aittir.

Bir çok kişi Google Adsense üzerinden düzenli olarak gelir elde ettiği halde, bu geliri vergilendirmez, sizce hemen her şeyden vergi kesen bir devletin böylesine bir gelirden vergi kesmemesi ilginç değil mi ?

Özellikle ülkemizde vergi konusu oldukça karmaşık bir yapıdadır, eğer bir iş yeri sahibi iseniz, vergi mükellefi olarak düzeni vergi ödemelerinizi yapmak zorundasınız ancak bireysel olarak yaptığınız işlerden kazandığınız gelirin vergilendirmesinde bir çok soru işareti ve denetim sorunu yaşanmakta. Ancak bütün bunlar kazancınızdan vergi vermemeniz için bir bahane değil.

Özetle mevzuatlar şunu söyler, eğer düzenli bir geliriniz varsa bunun nereden ve nasıl olduğuna bakılmaksızın vergisini ödemek zorundasınızdır. Burada herkesin kafasını kurcalayan soru düzenli bir ödemeden kasıt ne ? Cevap basit eğer Google Adsense üzerinden her ay banka hesabınıza para yatıyorsa bu düzenli bir gelir elde ettiğiniz anlamına geliyor, ancak burada bir püf noktası var, normal şartlarda yıllık 20.000 TL ve üstü tutar vergi incelemesine tabi tutuluyor eğer yıllık toplamda bu rakamın altında bir gelir elde ediyorsanız muhtemelen incelemeye tabi olmazsınız bu da ayda en az 1500 TL bir sabit gelir anlamına geliyor.

Peki, Adsense’den yılda 20.000 TL veya üstü bir gelir elde ediyorsak bizi nasıl bir prosedür bekliyor ?

Öncelikle daha önce ödeme aldım kimse kapıma dayanmadı bana bir şey olmaz demeyin, banka hesabınıza yapılan tüm transferler takip altındadır ve bugün olmasa da bir kaç ay sonra vergi memurları kapınıza dayanıp nerede bu gelirin vergisi diyebilirler, üstelik vergi kanunları vergisini ödemediğiniz gelirlerinizi geriye dönük yeniden vergilendirebilir ve hatta vergisini ödemediğiniz bu gelirlerin toplamı kadar size vergi cezası çıkartabilir, kaş yapayım derken göz çıkartabilir ciddi zararlara uğrayabilirsiniz, yani özetle vergi işi şakaya gelmez.

Eğer bütün bu yazılanları okuyup tamam ben her şeyi prosedürüne uygun olarak yapmak istiyorum derseniz şu 2 seçenekten birini seçerek vergi mükellefi olmanız gerekiyor.

1. Vergi Beyanında Bulunmak : Bunun için size en yakın vergi dairesine gidip elde ettiğiniz kazancı beyan etmeniz yeterli, ancak ne yazık ki içinde bulunduğumuz zaman diliminde henüz vergi dairelerinde İnternet üzerinden elde edilen gelirler mevzuatta tam olarak oturmuş değil, yani vergi dairesindeki görevliler siz derdinizi anlatırken size anlamsızca bakabilir sonra sizi başka bir birime oradan başka bir birime göndererek tüm gününüzü vergi dairesinde geçirmenize neden olabilir. Yeterince sabırlıysanız günün sonunda toplam gelirinizin %15  ile %30 ‘unu vergi olarak ödersiniz.

2. Şirket Kurmak : Kanımca bu en sağlıklı yol. Eğer Adsense üzerinden kayda değer bir gelir elde ediyorsanız yani kuracağınız şirketin yıllık masraflarını çıkartıp üzerine kar elde edebiliyorsanız şirket kurmak size her şekilde avantaj sağlayacaktır. Şirketler giderlerini beyan ederek ödeyecekleri vergilerden düşebiliyorlar bu yüzden toplamda ödeyeceğiniz vergi tutarı Kişisel olarak ödeyeceğiniz vergi tutarından daha az olacaktır.

Özetle : Eğer Google Adsense üzerinden düzenli bir gelir elde ediyorsanız ve bu geliriniz yıllık 20.000 TL’nin altınd değil ise mutlaka vergilendirme konusunda zaman kaybetmeden gerekli işlemleri başlatın aksi halde bir kaç ay sonra devasa cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Diğer İçeriklerimiz
Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar işaretlendi *