WpTam, Web Sitesi Tasarımı ve SEO, Sosyal Medya, Hosting ve WordPress Bakımı gibi tüm dijital servis paketlerini sunan yaratıcı bir WordPress Ajansıdır.

SEO ve Doğru Bilinen Yanlışlar

WPTam - Profesyonel WordPress Hizmetleri / SEO  / SEO ve Doğru Bilinen Yanlışlar

SEO ve Doğru Bilinen Yanlışlar

İnternet dünyasının kalbi olarak niteleyebileceğimiz arama motorlarında kıran kırana bir savaşın olduğunu artık hemen hepimiz biliyoruz. Bir zamanlar arama sonuçlarında 1. sırada çıkabilmek için çabalayan girişimciler şimdilerde bırakın 1. sırayı 1. sayfada çıkabilmek için kesenin ağzını açmak zorunda kalıyor. Bu işi kendi imkanları ile yapmak isteyen araştırmacı kişiler ise sağdan soldan duyduğu kulaktan dolma bilgilerle SEO uzmanlığı yapmaya çalışıyor.

 

SEO bir üniversitede ya da bir eğitim kurumunda öğrenebileceğiniz bir iş değil elbette, bunun için yeterince araştırmacı ve meraklı olmalısınız ancak burada dikkat edilmesi gereken husus gerçekten araştırmacı olma konusu, okuduğunuz bir kaç makale ile SEO işine girişmenin sonucu genellikle hüsranla bitmekte ne yazık ki, bu yüzden SEO konusunda bir şeyler yapmak istiyorsanız öncelikle bu makaleyi okumalı sonrasında da araştırmalarınıza başlamalısınız.

 

İşte yeni yetme SEO uzmanlarının sıkça yaptığı ve doğru bilinen hatalar :

 

1. SEO backlink almaktır, ne kadar çok backlink o kadar hızlı yükselme : En sık yapılan hatalardan birisidir, bir çoğu için SEO denilince sağdan soldan alınan backlinkler akla gelir, evet özünde backlink almak siteniz için bir fayda sağlar ancak bunun bir ölçüsü ve şekli vardır. Peki nedir backlink ve özünde ne işe yarar ? Backlink’i özetle iş hayatında birilerinin size referans olması gibi düşünebilirsiniz, örneğin bir işe gireceksiniz ve süslü püslü bir CV hazırladığınızda mutlaka sizin hakkınızda yeni iş vereninizin fikir alabilmesi için arayabileceği bir kaç kişiyi referans olarak yazarsınız. Buraya yazacağınız kişiler genelde size olumlu referans olabilecek nüfuzlu insanlardır yani tutup da mahallenizin bakkalını referans olmak pek de iyi fikir olmasa gerek.

 

Arama motorları için bu referanslar başka sitelere verdiğiniz backlinklerdir, arama motorları sürekli olarak taradıkları siteler üzerinde barındırılan bu linkleri ziyaret ederek mevcut veri tabanlarını sürekli geliştirirler, işte burada backlink’in üzerinde barındırıldığı sitenin kalitesi ve ciddiyeti devreye giriyor, eğer arama motoru tarafından önemsenmeyen hatta gereğinden fazla link barındıran siteler arama motorları tarafından çöp site olarak görülür ve bu site üzerindeki linklerin de arama motoru için bir önemi yoktur, hatta bazı çöp siteler üzerine bırakılan backlinkler sitenize zarar dahi verebilir sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

 

Özetle gereğinden fazla backlink almak değil, kaliteli sitelerden backlink almak doğru olandır, ayrıca çok hızlı şekilde backlink toplamak da arama motorlarının gözünde sizi şüpheli duruma da sokabilir bu yüzden bu işi zamana yaymak en doğru olandır. Son zamanlarda ortaya çıkan bir söylenti ise zamanla Google’ın backlinkleri dikkate almayacağı ve daha az önem vereceği yönünde, yani bir süre sonra backlink tamamen ölebilir bile.

 

2. Ne kadar çok anahtar kelime o kadar çabuk yükselme : Bir diğer bilinen temel hata ise bir web sayfasında gereğinden fazla anahtar kelime (keyword) kullanmaktır. Arama motorları içinde bulunduğu sayfanın hangi konuya odaklandığını anlaması için anahtar kelimelere ihtiyaç duyar (En son panda güncellemesi ile bu ihtiyaç ortadan kalktı denmekte ancak hala bu konuda net bir bilgi yok) örneğin web sayfası araç kiralama hizmeti sunan bir şirketin sayfası ise anahtar kelimeler, “araç kiralama, kiralık araç, vb” şeklinde seçilecektir, arama motoru botları bu sayfı ziyaret ettiğinde anahtar kelimelere bakarak sayfa içeriğini sınıflandıracaktır.

 

Normal şartlarda bir sayfa içerisinde 7 – 8 farklı anahtar kelime (keyword) kullanmak ideal olandır ancak bunu abartarak gereğinden fazla anahtar kelime kullanırsanız botlar sayfayı spam olarak algılayabilir ve sizi kum havuzuna gönderir. Unutmayın sayfanız hangi konuya odaklanıyorsa anahtar kelime olarak onu seçmelisiniz, ve bunu yaparken de en fazla o konuya odaklanmış benzer kombinasyonları kullanmalısınız. Örneğin araç kiralama konusunda bir sayfanız varsa tek tek araba modellerini ya da şehir isimlerini de içeren anahtar kelimeleri yazmaya çalışırsanız olayı abartmış olur ve google tarafından cezalandırılabilirsiniz.

 

3. Gizli içeriklerle botları kandırmak : Yine yanlış bilinen eski bir yöntemdir, her ne kadar geçmişte işe yarasa da artık tamamen geçerliğini yitirmiş ve hatta sevilmeyen bir yöntem haline gelmiştir, özetle kullanıcıların göremediği ancak arama motorlarının okuyabildiği içerikleri sayfanın bir yerlerine gömme işi olarak söyleyebiliriz, örneğin sitenin arka plan rengi ile aynı renkte içerik yazarak botları kandırmaya çalışmak buna iyi bir örnektir. Yapmayın, yaptırmayın artık botlar düşündüğünüzden daha fazla zekiler ve arka plan rengi ile yazı renginizin aynı olmaması gerektiğini biliyorlar.

 

4. Ne kadar uzun metin o kadar çabuk yükselme : İnternet üzerinde arama yapan herkes bir içeriğe ulaşmayı hedefler, bu gerek bir haber gerekse bilimsel bir makale olsun amacı size aradığınız bilgiyi verebilmek olmalıdır, bu konuda yapılan en sık hatalardan birisi şişirilmiş içi boş içerik oluşturmaktır. Bu konuda en sık kullanılan teknik kendini tekrarlayan cümle ve kalıplar kullanmak. İçeriklerinizi daha uzun göstermek için yapacağınız bu aldatmaca gerçek kullanıcıların olduğu kadar artık google’ın da gözünden kaçmıyor, bu yüzden metinlerinizi uzun tutmak adına kalitesiz içerikler üretmekten kaçının unutmayın amacınız fayda sağlamak olmalı, sizin işinize yaramayan bir içerik başkalarının da işine yaramayacaktır.

 

5. Sayfada her şey olsun Google aradığını bu sayfada bulsun : Bazen internette bir konuyu ararken tesadüfen karşınıza çıkan bazı çöp sitelerle karşılaşırsınız, siteye girdiğinizde aradığınız şeyle alakalı, alakasız yüzlerce şey olduğunu görürsünüz ve aradığınız bilgiye ulaşmak için girdiğiniz bu sayfada da fazladan enerji harcarsınız. Bu tür sayfalar hoşunuza gitmek ve zaman kaybetmeden kapatırsınız değil mi ? İşte arama motorları da bu tür sayfalardan hoşlanmazlar, her ne kadar saf ve günahsız botlar bu sayfaları faydalı bir içerik barındırıyormuş gibi görse de, kullanıcı deneyimlerini ölçümleyen google zamanla o sayfanın içi boş tamamen spam olduğunu anlar ve arama sonuçlarından çıkarır.

 

6. Adwords reklamı veririm 1. sıraya çıkarım : Her ne kadar Adwords reklamları size potansiyel müşteri ve ziyaretçi kazandırsa da arama sonuçlarındaki pozisyonunuzu etkilemez. 1 gün ya da 1 yıl boyunca reklam verseniz de arama sonuçlarındaki sıranız sitenizin organik değerlendirmesi neticesinde olması gerektiği yer olacaktır. Adwords reklamları kesinlikle size bir fayda sağlar ancak bu sıralamanızı doğrudan etkilemez. Elbette burada bir püf noktası var, verdiğiniz reklamlar karşılığında topladığınız ziyaretçiler sitenizi sever ve gerek kendi profillerinde gerekse sitelerinde paylaşırlarsa bu zamanla sizi üst sıralara taşıyabilir ancak dediğimiz gibi Adwords reklamları doğrudan sıralamanızı etkilemez.

 

7. Onlarca site açar birbirine link verir zirveye koşarım : Google’ı küçümsemekten başka bir şey değildir, google siteleri sınıflandırır ve değerlendirirken bilmediğimiz yüzlerce sinyali dikkati alır, bunların arasında aynı server üzerinde barındırılan farklı siteler üzerinden alınan linkler de vardı muhtemelen, yani aynı server üzerinde barındırılan yüzlerce site açıp bunları birbirine linklemek sizi kum havuzuna gönderebilir. Unutmayın nicelik değil nitelik önemli.

 

8. Sağda solda link paylaşır tanıtımın dibine vururum : İtici olmayın hiç bir mecrada bu tür spam paylaşımlar hoş karşılanmaz. Vereceğiniz linkler ışık hızıyla silinir ve bu da Google’ın gözünden kaçmaz eğer siteniz için bu bir alışkanlık haline gelmiş ise bir süre sonra fark edilir ve spam yaptığınız anlaşılarak cezalandırılırsınız.

 

9. Backlink Programların para döker tüm internete backlink bırakırım : Daha ilk maddede bundan bahsetmiştim uzun uzadıya anlatmayacağım ancak backlink programlarının çoğunun sitenizin linkini çöp sitelere bırakacağını söylememe gerek yoktur sanırım.

 

10. Günde yüz makale yazarım Google’ın başını döndürürüm : Deneyimler gösteriyor ki, bir günde fazlaca içerik girmek yerine içeriklerinizi günlere yaymak daha faydalı, her gün 1 içerik girerseniz google sitenizi her gün ziyaret eder hatta bu frekans artarsa Google sitenizi daha fazla ziyaret etmeye başlar. Unutmayın hızlı değil istikrarlı olmalısınız.

WpTam
WpTam

admin@wptam.com

WpTam, Web Sitesi Tasarımı ve SEO, Sosyal Medya, Hosting ve WordPress Bakımı gibi tüm dijital servis paketlerini sunan yaratıcı bir WordPress Ajansıdır. WpTam yıllarca süren tasarım deneyimini WordPress geliştirme konusundaki kapsamlı bir bilgi birikimiyle dikkatle birleştiren bir WordPress Web Tasarım Ajansıdır. Uygun maliyetli bir web sitesi sunmak, istisnai bir standarda dayanır.

Yorum Yok

Yorum Gönder