Kıbrıs - Girne
0

Site İçi SEO Nedir, WordPress İç Seo Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO Nedir, WordPress İç Seo Nasıl Yapılır?

Site içi SEO nedir? Temel SEO kurallarına uymak yeterli mi? Site İçi SEO ile Sayfa Dışı SEO arasındaki fark nedir? Bunların hepsini bu yazıda açıklayacağız.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek için temel olarak iki ilkeye uymanız gerekir, Site içi SEO ve sayfa dışı SEO. Bu ikisi çok önemlidir ama birbirlerinden farklıdırlar. Ayrıca arama motoru algoritmalarını güncellerken stratejinizin de güncellenmesi gerekir. Arama motorlarında ilk sayfada çıkmayı hedefleyen ve yüksek trafiğe sahip web sitelerinin, site dışı SEO ve Site içi SEO ilkelerini takip etmeleri ve SEO konusundaki bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. Bu yazıda Site içi SEO hakkında konuşacağız ve Site içi optimizasyonda önemli faktörleri tartışacağız.

Site içi SEO nedir?

Site içi SEO, arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için web sitenizin farklı bölümlerini optimize eden bir dizi etkinliktir. Site içi veya site içi SEO, arama motorlarında daha iyi dizinler için web sitenizin ayrıntılarını optimize etmenize yardımcı olur. Ayrıca, arama motorlarının web sitenizin içeriğine ilişkin anlayışını artırmaya yardımcı olur. İçerik yapısına dikkat etmek, çeşitli sayfaları birbirine bağlamak ve düzenli güncellemeler yapmak, arama motorlarının sayfalarınıza çok daha fazla ilgi göstermesini sağlar. Bu yazıda, Site içi SEO’daki en önemli faktörleri tanıtacağız.

Site içi SEO ve sayfa dışı SEO arasındaki fark

Sayfa dışı SEO, temel olarak farklı web sitelerinden bağlantılar alarak alan adınızın güvenilirliğini artırmaya odaklanır. Aslında, Site içi SEO’dan farklı olarak, sayfa dışı SEO, SEO’nuzu dışarıdan geliştiren bir dizi etkinliktir. Site içi SEO ise daha iyi sonuçlar elde etmek için sitenizi ve içeriğini iyileştirmeye odaklanır.

Site içi SEO’da önemli faktörler

Küçük bir işletmeniz varsa veya çevrimiçi mağazanıza yeni başladıysanız, birkaç temel kuralı izleyerek Site içi SEO’yu kolayca yönetebilirsiniz. Bununla birlikte, büyük bir işletmeyi yönetmek için bir SEO uzmanına ihtiyacınız olacak. Site içi SEO’ya uymak için bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. Aşağıda bunlardan birkaçını tanıtacağız:

Sayfa başlığı

içerikle ilgili anahtar kelimeleri her zaman sayfalarınızın ve meta başlıklarınızın başlığına yerleştirin. Bu, Google tarayıcılarının sayfanın içeriğini daha iyi anlamasına, tanımlamasına ve gelecekteki aramalarda görüntülemesine yardımcı olacaktır.

Başlık yapısı

Başlıklar bir içerikte öne çıkar ve ona bir yapı kazandırır. Bu nedenle arama motorları, başlıklarda yer alan anahtar kelimelere çok dikkat eder. Başlıklarınızda hedeflenen anahtar kelimelere sahip olmaya çalışın. H1 etiketini her sayfada bir kez kullanmak en iyi uygulamadır. Ayrıca, tek bir biçim ve yapıyı takip etmek en iyisidir, örneğin, H1’deki ana başlık, H2’deki birkaç paragrafta bir vb.

Bağlantı yapısı

Mümkünse, anahtar kelimeleri URL yapınıza yerleştirin. Ancak bu anahtar kelimeleri her bir URL’de spam yapmamaya çalışın. Eski bir URL’yi asla yeni bir bağlantıya yönlendirmeden değiştirmeyin. Çünkü 404 hatası ile karşılaşacaksınız ve bu SEO’nuza olumsuz etki yapacaktır.

Resim SEO’su

WordPress, resminize bir metin (alt metin) eklemenize olanak tanır. Bu metin, kullanıcıların görüntünün arkasındaki içeriği anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu özellik, kullanıcının tarayıcısı resmi henüz indirmediğinde geçerlidir. Bu noktada kullanıcı ve tarayıcılar, görselle birlikte gelen alternatif metin sayesinde görseli anlayabilirler. Google, metni görsel arama sayfasında da kullanır. Bu nedenle, alt metinlerinize hedeflenen anahtar kelimeleri koymaya çalışın.

Kaliteli içerik

Web sitenizin içeriği kullanıcı için faydalı olmalıdır. Kullanıcılar belirli bir içerik veya makale arıyorlarsa ve web sitenizle karşılaşıyorlarsa, içeriğiniz onların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalıdır. İçeriğinizin kalitesini artırmak için Google’ın davranış metriklerini ciddi şekilde dikkate alın.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi, Site içi SEO’da en önemli faktördür ve buna çok dikkat etmelisiniz. UX’inizi geliştirmek için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

  1. Duyarlı Tasarım: Web sitenizi mobil ve tablet cihazlar için duyarlı hale getirin.
  2. Sosyal Medya bağlantıları: İçeriğinizi sosyal medyada tanıtın. Ayrıca sosyal medya paylaşım düğmeleri ekleyin. Bu özellik, kullanıcının içeriğinizi anında paylaşmasına olanak tanır.
  3. Hız: Web sitenizin sorunsuz ve hızlı çalıştığından emin olun. CDN, uygun barındırma kullanın ve resimlerinizi sıkıştırın. Bu, web sitenizin hızını önemli ölçüde artıracaktır
  4. Multimedya içeriği kullanın: Kullanıcı ilgisini değerlendirmek ve kullanıcının ilgisini çeken multimedya içeriği eklemek, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirebilir

 

Diğer İçeriklerimiz
Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar işaretlendi *