Kıbrıs - Girne
0

Site İçi SEO Nedir, Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO Nedir, Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO nedir ? Temel SEO kurallarına uymak yeterli mi? Site İçi SEO ile Site Dışı SEO arasındaki fark nedir? Bunların hepsini bu yazımızda anlatacağız.

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek için temel olarak iki ilkeye uymanız gerekir: site içi SEO ve site dışı SEO. Bu ikisi çok önemli ama birbirlerinden farklılar. Ayrıca arama motorları algoritmalarını güncelledikçe stratejinizin de güncellenmesi gerekir. Arama motorlarında ilk sayfada olmayı hedefleyen ve trafiği yüksek olan web sitelerinin, site dışı SEO ve site içi SEO ilkelerini takip etmeleri ve SEO konusunda bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. Bu yazımızda site içi SEO hakkında konuşacağız ve site içi optimizasyondaki önemli faktörleri tartışacağız.

Site içi SEO nedir?

Site içi SEO, arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için web sitenizin farklı bölümlerini optimize eden bir dizi etkinliktir. Site içi veya site içi SEO, arama motorlarında daha iyi dizinler için web sitenizin ayrıntılarını optimize etmenize yardımcı olur. Ayrıca arama motorlarının web sitenizin içeriğine ilişkin anlayışının artmasına da yardımcı olur. İçerik yapısına dikkat etmek, çeşitli sayfaları birbirine bağlamak ve düzenli güncellemeler, arama motorlarının sayfalarınıza çok daha fazla önem vermesini sağlar. Bu yazımızda site içi SEO’da en önemli faktörleri tanıtacağız.

Site içi SEO ile Site dışı SEO arasındaki fark

Site dışı SEO temel olarak farklı web sitelerinden bağlantılar alarak alan adınızın güvenilirliğini artırmaya odaklanır. Aslında site içi SEO’dan farklı olarak site dışı SEO, SEO’nuzu dışarıdan geliştiren bir dizi etkinliktir. Site içi SEO ise daha iyi sonuçlar elde etmek için sitenizi ve içeriğini iyileştirmeye odaklanır.

Site içi SEO’da önemli faktörler

Küçük bir işletmeniz varsa veya çevrimiçi mağazanızı yeni başlattıysanız, birkaç temel kuralı izleyerek site içi SEO’yu kolayca yönetebilirsiniz. Ancak büyük bir işletmeyi yönetmek için SEO konusunda bir uzmana ihtiyacınız olacak. site içi SEO’ya uymak için bazı önemli faktörleri dikkate almak gerekir. Aşağıda bunlardan birkaçını tanıtacağız:

Sayfa başlığı

İçerikle ilgili anahtar kelimeleri her zaman sayfalarınızın ve meta başlıklarınızın başlığına yerleştirin. Bu, Google tarayıcılarının sayfanın içeriğini daha iyi anlamasına, tanımlamasına ve gelecekteki aramalarda göstermesine yardımcı olacaktır.

Başlık yapısı

Başlıklar bir içerikte öne çıkar ve ona bir yapı kazandırır. Bu nedenle arama motorları başlıklara yerleştirilen anahtar kelimelere çok dikkat eder. Başlıklarınızda hedeflenmiş anahtar kelimeler bulundurmaya çalışın. H1 etiketini her sayfada bir kez kullanmak en iyi uygulamadır. Ayrıca, tek bir formatı ve yapıyı takip etmek en iyisidir; örneğin, H1’de ana başlık, H2’de her birkaç paragrafta bir vb.

Bağlantı yapısı

Mümkünse anahtar kelimeleri URL yapınıza yerleştirin. Ancak bu anahtar kelimeleri her URL’de spam yapmamaya çalışın. Eski bir URL’yi yeni bir bağlantıya yönlendirmeden asla değiştirmeyin. Çünkü 404 hatasıyla karşı karşıya kalacaksınız ve bu durum SEO’nuza olumsuz etki yapacaktır.

Resim SEO’su

WordPress, görselinize bir metin (alt metin) eklemenizi sağlar. Bu metin kullanıcıların görselin arkasındaki içeriği anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu özellik, kullanıcının tarayıcısı görseli henüz indirmediğinde geçerlidir. Bu noktada kullanıcı ve tarayıcılar, görselle birlikte gelen alternatif metinden görseli anlayabilir. Google ayrıca metni görsel arama sayfasında da kullanır. Bu nedenle, hedeflenen anahtar kelimeleri alternatif metinlerinize yerleştirmeye çalışın.

Kaliteli içerik

Web sitenizin içeriği kullanıcıya faydalı olmalıdır. Kullanıcılar belirli bir içerik veya makale arıyorsa ve web sitenize rastlıyorsa içeriğiniz onların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamalıdır. İçeriğinizin kalitesini artırmak için Google’ın davranışsal ölçümlerini ciddi şekilde dikkate alın.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi, site içi SEO’da en önemli faktördür ve buna çok dikkat etmelisiniz. Kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

  1. Duyarlı Tasarım: Web sitenizi mobil ve tablet cihazlara duyarlı hale getirin.
  2. Sosyal Medya bağlantıları: İçeriğinizi sosyal medyada tanıtın. Ayrıca sosyal medya paylaşım düğmeleri ekleyin. Bu özellik, kullanıcının içeriğinizi anında paylaşmasına olanak tanır.
  3. Hız: Web sitenizin sorunsuz ve hızlı çalıştığından emin olun. CDN kullanın, uygun barındırma sağlayın ve görsellerinizi sıkıştırın. Bu, web sitenizin hızını önemli ölçüde artıracaktır
  4. Multimedya içeriğini kullanın: Kullanıcının ilgisini değerlendirmek ve kullanıcının ilgisini çeken multimedya içeriği eklemek, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirebilir
Diğer İçeriklerimiz
Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar işaretlendi *