WpTam, Web Sitesi Tasarımı ve SEO, Sosyal Medya, Hosting ve WordPress Bakımı gibi tüm dijital servis paketlerini sunan yaratıcı bir WordPress Ajansıdır.

WordPress Sitenizin Güvenliği için Çok Önemli 10 İpucu

WPTam - Profesyonel WordPress Hizmetleri / Wordpress  / WordPress Sitenizin Güvenliği için Çok Önemli 10 İpucu

WordPress Sitenizin Güvenliği için Çok Önemli 10 İpucu

WordPress bilindiği üzere dünyanın en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de popülerliğini arttıran WordPress, bu yüzden birçok bilgisayar korsanının hedefinde bulunmaktadır. İşte bizde sizler için WordPress tabanlı web sitelerinizin güvenliğini sağlayabilmeniz için 10 önemli ipucunu vermeye çalışacağız.

 

1.Düzenli Olarak Tarama Yapın

 

Hackerler kurduğunuz blogunuza birçok yoldan giriş yapabilir. Özellikle zararsız olarak görebileceğimiz küçük dosyalar, eklentiler, bağlantılar gibi birçok zararsız unsur ile sitenize giriş yapabilirler. bu yüzden düzenli olarak site taraması yapmak ve siteye güvenlik tarama eklentileri yüklemek gibi yollarla sitenizi koruyabilirsiniz. Bununla ilgili uygulamaları internetten rahatça bulabilirsiniz.

 

2-Tema ve Eklenti Editörlerini Etkisizleştirin

 

WordPress kolayca sitenizi düzenlemek ve kolaylık sağlamak amacıyla temaları ve eklentileri panel üzerinden kolayca düzenleme imkânı sunuyor. Yalnız bu kolaylık bazen site güvenliğimizi tehlikeye sokabilir. Eğer hackerler bu tema ve eklenti editörüne erişebilirse sitenizi zararlı girişler ve eklentiler ile donatabilir. Bu yüzden de ciddi anlamda mağdur olabilirsiniz. Bu yüzden wp-config.php dosyasına define( ‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true ) kodunu ekleyin ve editörü kapatın.

 

3-Maksimum Doğrulamayı Etkinleştirin

 

Eğer sitenizin saldırıya maruz kalacağını düşünüyorsanız giriş için sadece parola sorulması sizin için oldukça risklidir. Bu yüzden WordPress eklentileri ile siteye giriş için İki adımlı doğrulama sistemini kullanarak sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

 

4-Girişleri Sınırlayın

 

Bloğunuza girmek için şifre kırılmasını önlemek amacı ile şifre deneme sayısını minimize edin.

 

5-Güvenilir Hosting Hizmeti Alın

 

WordPress maalesef hosting alanında ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu yüzden güvenilir bir hosting firması ile anlaşın ve sitenizi taşıyın.

 

6-Dosya İzinlerinizi Ayarlayın

 

WordPress kullanırken en dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisidir. Dosya okuma, çalıştırma ve yazma izinlerini ayarlamanız sitenizin güvenliği için çok önemlidir. Bu sayede hackerler site içerisinde düzenlemeye gidemeyeceklerdir.

 

7-Kullandığınız WordPress Sürümünü Gizli Tutun

 

Bu sayede hackerler sizin hatalı sürümleri kullanıp-kullanmadığınızı bilemezler. Bu ise size avantaj sağlar.

 

8-PHP Hata Rapor Bildirimini Devre Dışı Bırakın

 

Hackerler için hata raporundaki açığın bağlantısını bulmak çok kolaydır. Bu yüzden rapor bildirimi kapatılmalıdır. Bunu  wp-config.php dosyasına (error_reporting 0 ); @ini_set ( ‘display_errors’, 0 ); komutlarını yazarak yapabilirsiniz.

 

9-Düzenli Yedekleme Yapın

 

WordPress sitesini yedeklemek bir saldırıya maruz kalmanız ve sitenin erişime kapanması durumlarında sitenin kaldığı yerden yeni baştan devam etmesini sağlar. BackUpWordPress tarzı uygulamalar ile kolayca işinizi halledebilirsiniz.

 

10-Oturum Açma Sayfanıza Erişimi Engelleyin

Bu sayfaya giriş yapmak için bir veya güvenilir birkaç IP adresi belirleyin ve girişlerin oradan yapılmasını sağlayın.

WpTam
WpTam

admin@wptam.com

WpTam, Web Sitesi Tasarımı ve SEO, Sosyal Medya, Hosting ve WordPress Bakımı gibi tüm dijital servis paketlerini sunan yaratıcı bir WordPress Ajansıdır. WpTam yıllarca süren tasarım deneyimini WordPress geliştirme konusundaki kapsamlı bir bilgi birikimiyle dikkatle birleştiren bir WordPress Web Tasarım Ajansıdır. Uygun maliyetli bir web sitesi sunmak, istisnai bir standarda dayanır.

Yorum Yok

Yorum Gönder