WpTam, Web Sitesi Tasarımı ve SEO, Sosyal Medya, Hosting ve WordPress Bakımı gibi tüm dijital servis paketlerini sunan yaratıcı bir WordPress Ajansıdır.

Google XML Sitemaps – WordPress Sitemap Eklentisi

WPTam - Profesyonel WordPress Hizmetleri / Wordpress  / Google XML Sitemaps – WordPress Sitemap Eklentisi

Google XML Sitemaps – WordPress Sitemap Eklentisi

GoogleBot gibi sitenize uğrayan botlar tarafından sitenin hızlı indekslenmesi için Sitemap eklentisini kullanmanız gereklidir. Türkçe karşılığı site haritası demektir. Sitemap eklenti dosyasının uzantısı .xml’dir. Arama motorlarının indeksleme durumu söz konusu olduğunda sitemap işin içine girer ve büyük bir fayda sağlar. Sitemap’e sahip bir dosya indekslenirken daha hızlı ve ayrıntılı bir biçimde indekslenir. GoogleBot sitenize girdiğinde sitemap eklentisinden sitenizin linkleri hakkında bilgiler edinir. Sitemap kullanmaya başladıktan sonra indeks sayı ve hızınızda gözle görülebilir değişiklikler olacaktır.

 

WordPress kurulduktan sonra yapılması gereken en önemli iki işlem vardır. İlk yapılması gereken SEO ayarlarınızı kurmalısınız. Daha sonra da sitemap eklentisini kurmalısınız. Google XML Sitemap eklentisi WordPress eklenti yazarları tarafından oluşturulmuştur. WordPress.org’da bulunan bu eklentiyi en aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Eklentiyi kurmak için öncelikle dosyayı indirerek WinRAR’dan çıkartın. Herhangi bir FTP programıyla wp-content/plugins dizinine dosyayı gönderin. Daha sonra yönetici panelindeki eklentiler kısmından eklentiyi aktifleştirme işlemini gerçekleştirin.

 

 

Eğer Google’a web sitenizdeki sitemap eklentisini tanıtmak, göstermek istiyorsanız gmail hesabınız olmalıdır. Gmail hesabınızla girişinizi gerçekleştirdikten sonra Google açılış sayfasına gönderileceksiniz. Anasayfaya yönlendirildikten sonra Google site yönetici araçlarına geçin. Karşınıza çıkan sayfada siteniz bulunmuyorsa “Site ekleyin” seçeneğinden sitenizi ekleyin. Eğer siteniz zaten ekliyse işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 

Kontrol paneli sayfasının sol menü tarafından site yapılandırma kısmına tıklayarak alt menülere geçin. Alt menülerin ilk sıralarında karşınıza site haritaları çıkacaktır. Buradan site haritaları menüsüne devam edin. Ardından “bir site haritası gönder” butonuna basın. Bu işleminizin ardından bir mini bar açılacaktır. Sitemap dosyanız ana dizindeyse eğer “sitemap.xml” yazabilirsiniz ama dosyanız farklı dizindeyse onu tanıtın. Ekleme işleminden sonra onaylama süresini göreceksiniz. Bu işlem sırasında sayfanızı sürekli yenilemenizi tavsiye ederiz. Onaylamanın ardından tüm işlemler tamamlanmıştır.

 

Google XML Sitemaps – WordPress Sitemap Eklentisi
WpTam
WpTam

admin@wptam.com

WpTam, Web Sitesi Tasarımı ve SEO, Sosyal Medya, Hosting ve WordPress Bakımı gibi tüm dijital servis paketlerini sunan yaratıcı bir WordPress Ajansıdır. WpTam yıllarca süren tasarım deneyimini WordPress geliştirme konusundaki kapsamlı bir bilgi birikimiyle dikkatle birleştiren bir WordPress Web Tasarım Ajansıdır. Uygun maliyetli bir web sitesi sunmak, istisnai bir standarda dayanır.

Yorum Yok

Yorum Gönder