Kıbrıs - Girne
0

WordPress SEO Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress SEO Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress SEO kalıcı bağlantı ayarları sitenizin SEO bakımından kimliğini oluşturur. Eğer arama motorlarında sitenizin bağlantıları düzgün bir şekilde gözüküyorsa, potansiyel ziyaretçileri sitenize çekme olasılığı daha fazladır. Aslında bu konuyu sadece WordPress için değerlendirmek yanlış olur. Tüm websiteleri, forum siteleri ve bloglar için bu yazımızda paylaşacağımız özellikler geçerlidir.

Google arama motoru URL yapınıza çok önem verir. Başlık ve meta açıklama kısmı konumuz olmadığı için bu alanlardan bahsetmiyorum. Bizim dikkatimizi vermemiz gereken alan yeşil ile gösterilmiş sitemizin kalıcı bağlantısıdır. Potansiyel bir ziyaretçi Google’da Photoshop örnek tasarımlar kelimeleri ile bir arama yapıyor ve karşılarına bilgikodu.com sitesinden bir başlık çıkıyor. Bu bağlantıya tıkladığında gideceği adresten emin olduğu için gönül rahatlığı ile siteyi ziyaret edebiliyor.

Kendinizi şu anda Google’da arama yapıyor olarak düşünün, aşağıdaki linklerden hangisi sizin için daha çekici ve tıklanılabilir bir bağlantı olacaktır?

https://www.wptam.com/p=?123

https://www.wptam.com/wordpress-seo-kalici-baglanti-ayarlari.html

İşte potansiyel ziyaretçileriniz de sizin gibi önce güven istiyor. Bu yüzden kalıcı bağlantıları ayarlarını düzgün bir şekilde yapmak çok önemlidir.

Klasik kalıcı bağlantı ayaları nasıl olmalıdır?

Sitenizde kalıcı bağlantı ayarları yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise, sitenizin alt yapısıdır. Eğer PHP tabanlı bir sistem kullanıyorsanız kalıcı bağlantılarınızın sonuna .html etiketini eklemek Google tarafından sitenizin alt yapısının tanınmasına olanak sağlar.

Klasik kalıcı bağlantı ayarları;

siteadı.com/konu-adı.html şeklinde olmalıdır.

Bazı sitelerde, kategori adı da kalıcı bağlantılara eklenebiliyor fakat, alt kategori hiyerarşisini kullanıyorsanız bağlantılarınız çok uzun olabiliyor buda arama motorlarında bağlantılarınızın “…” şeklinde kesilmesine sebep oluyor. Buda bahsettiğimiz gibi güven duygusunu biraz azaltıyor. Bu sebeple sadece konu adı kısmını bağlantılarda kullanmak her zaman daha güvenli ve sağlam bir adım olacaktır.

WordPress SEO kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır?

WordPress üzerinde kalıcı bağlantı ayarları yapmak neredeyse tüm sistemler arasında en kolay olanıdır. Gelelim WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır sorusunun cevabına.

  1. WordPress yönetici panelini açınız. (siteadı.com/wp-admin)
  2. Ayarlar sekmesinden Kalıcı Bağlantılar seçeneğine giriş yapınız.
  3. Genel ayarlar kısmından Özel Yapı seçeneğini seçiniz.
  4. Text eklenebilen alana; /%postname%.html kısmını yapıştırınız.  “/” Taksim işaretini kesinlikle unutmayınız, eğer taksim işaretini koymazsanız sitenizdeki bağlantılar 404 yönlendirmesine düşecektir.
Diğer İçeriklerimiz
Cevap Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Zorunlu alanlar işaretlendi *